pachnący dom

Przykre zapachy to utrapienie wielu gospodarstw domowych. Przywrócenie przyjemnej atmosfery może okazać się zaskakująco proste, jednak w niektórych przypadkach niezbędna jest dyscyplina i szereg skoordynowanych działań. Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym każdy dom będzie pachniał tak, jak życzą sobie jego mieszkańcy.

Najlepszym sposobem jest prewencja

Zacznijmy od tego, że tak jak w wielu innych dziedzinach życia, tak i w przypadku dbania o najbliższe otoczenie najważniejsza jest profilaktyka. Dużo łatwiej jest bowiem zapobiegać nieprzyjemnym zapachom, niż je zwalczać. Pamiętajmy więc o tak podstawowych czynnościach, jak regularne czyszczenie wszystkich powierzchni, w tym mycie podłóg oraz odkurzanie dywanów. Równie ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, a także wymiana firanek, zasłon, narzut oraz ręczników. To na tych materiałach często osiada bowiem niemal niewidoczny brud, którego woń z czasem przybiera na sile.

Krok pierwszy: znalezienie źródła zapachu

Gdy niemiły zapach mimo wszystko się pojawi, zacznijmy od zlokalizowania jego źródła. Jeżeli na co dzień dbamy o czystość, nie powinno nam to sprawić większych trudności. Przejdźmy się zatem po mieszkaniu i ustalmy, w którym pomieszczeniu unosi się przykra woń. Teraz wystarczy pobawić się w detektywa i znaleźć konkretny przedmiot bądź urządzenie, które jest winowajcą. Nieprzyjemne zapachy najczęściej pojawiają się w kuchni oraz łazience. Jeśli woń wydobywa się jednak z sypialni bądź salonu, może czekać nas staranne czyszczenie mebli i skrupulatne zaglądanie w każdy kąt.

Nieprzyjemny zapach z lodówki – produkty do walki z nim są w każdej kuchni

Jeśli oczywistym źródłem problemu jest lodówka, w pierwszej kolejności należy usunąć z niej przeterminowane produkty, a następnie dokładnie wyczyścić wnętrze przy użyciu wybranych specyfików. W przypadku, gdy mimo podjęcia tych kroków zapach nie ustępuje, możemy sięgnąć po sprawdzone produkty, które go zniwelują. Z takich właściwości znana jest między innymi soda oczyszczona, którą można stosować zamiennie z proszkiem do pieczenia. Wystarczy wsypać ją do miseczki, którą postawimy na dowolnej półce. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie na drzwiach lodówki połówki świeżo przekrojonej cytryny.

Niemiła woń w łazience

W przypadku, gdy przykry zapach zaczynamy czuć po przekroczeniu progu łazienki, procedura jego usuwania również zaczyna się od dokładnego wysprzątania wnętrza. Najsilniejsze środki czyszczące stosujemy w przypadku toalety, nie zapominajmy jednak również o wannie, prysznicu czy umywalce. Największy problem w łazienkach stanowi wilgoć. Można z nią jednak walczyć długofalowo. Po każdej kąpieli należy rozwiesić ręcznik na grzejniku, by nie pozostawał mokry przez dłuższy czas. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, warto również regularnie uchylać jego drzwi.

By zapach był jeszcze przyjemniejszy

Gdy upewnimy się już, że każde z pomieszczeń lśni czystością, a źródła przykrych zapachów zostały skutecznie wyeliminowane, możemy wprowadzić do wnętrz aromatyczne dodatki. Mogą to być świece, dyfuzory lub zapachowe wtyczki elektryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *