pachnący dom

Przykre zapachy to utrapienie wielu gospodarstw domowych. Przywrócenie przyjemnej atmosfery może okazać się zaskakująco proste, jednak w niektórych przypadkach niezbędna jest dyscyplina i szereg skoordynowanych działań. Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym każdy dom będzie pachniał tak, jak życzą sobie jego mieszkańcy.

Najlepszym sposobem jest prewencja

Zacznijmy od tego, że tak jak w wielu innych dziedzinach życia, tak i w przypadku dbania o najbliższe otoczenie najważniejsza jest profilaktyka. Dużo łatwiej jest bowiem zapobiegać nieprzyjemnym zapachom, niż je zwalczać. Pamiętajmy więc o tak podstawowych czynnościach, jak regularne czyszczenie wszystkich powierzchni, w tym mycie podłóg oraz odkurzanie dywanów. Równie ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, a także wymiana firanek, zasłon, narzut oraz ręczników. To na tych materiałach często osiada bowiem niemal niewidoczny brud, którego woń z czasem przybiera na sile.

Krok pierwszy: znalezienie źródła zapachu

Gdy niemiły zapach mimo wszystko się pojawi, zacznijmy od zlokalizowania jego źródła. Jeżeli na co dzień dbamy o czystość, nie powinno nam to sprawić większych trudności. Przejdźmy się zatem po mieszkaniu i ustalmy, w którym pomieszczeniu unosi się przykra woń. Teraz wystarczy pobawić się w detektywa i znaleźć konkretny przedmiot bądź urządzenie, które jest winowajcą. Nieprzyjemne zapachy najczęściej pojawiają się w kuchni oraz łazience. Jeśli woń wydobywa się jednak z sypialni bądź salonu, może czekać nas staranne czyszczenie mebli i skrupulatne zaglądanie w każdy kąt.

Nieprzyjemny zapach z lodówki – produkty do walki z nim są w każdej kuchni

Jeśli oczywistym źródłem problemu jest lodówka, w pierwszej kolejności należy usunąć z niej przeterminowane produkty, a następnie dokładnie wyczyścić wnętrze przy użyciu wybranych specyfików. W przypadku, gdy mimo podjęcia tych kroków zapach nie ustępuje, możemy sięgnąć po sprawdzone produkty, które go zniwelują. Z takich właściwości znana jest między innymi soda oczyszczona, którą można stosować zamiennie z proszkiem do pieczenia. Wystarczy wsypać ją do miseczki, którą postawimy na dowolnej półce. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie na drzwiach lodówki połówki świeżo przekrojonej cytryny.

Niemiła woń w łazience

W przypadku, gdy przykry zapach zaczynamy czuć po przekroczeniu progu łazienki, procedura jego usuwania również zaczyna się od dokładnego wysprzątania wnętrza. Najsilniejsze środki czyszczące stosujemy w przypadku toalety, nie zapominajmy jednak również o wannie, prysznicu czy umywalce. Największy problem w łazienkach stanowi wilgoć. Można z nią jednak walczyć długofalowo. Po każdej kąpieli należy rozwiesić ręcznik na grzejniku, by nie pozostawał mokry przez dłuższy czas. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, warto również regularnie uchylać jego drzwi.

By zapach był jeszcze przyjemniejszy

Gdy upewnimy się już, że każde z pomieszczeń lśni czystością, a źródła przykrych zapachów zostały skutecznie wyeliminowane, możemy wprowadzić do wnętrz aromatyczne dodatki. Mogą to być świece, dyfuzory lub zapachowe wtyczki elektryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *