Płyta indukcyjna przenosi gotowanie na inny wymiar, sprawiając, że staje się ono nie tylko szybsze, ale i przyjemniejsze. Jej użytkowanie pozwala skutecznie zapobiegać osadzaniu się tłuszczu na meblach i garnkach. Za wyborem płyty indukcyjnej bardzo często przemawia wyjątkowy design, a także możliwość wykorzystania tej powierzchni podczas przygotowywania potraw. Posiadacze takiej płyty wskazują, że największą jej wadą jest błyskawicznie pojawiające się zabrudzenia i plamy na jej powierzchni. Przedstawiamy zatem jak wyczyścić płytę indukcyjną.

Czyszczenie płyty indukcyjnej

Jak wyczyścić płytę indukcyjną?

Pierwszą i podstawową zasadą odnoszącą się do czyszczenia płyty indukcyjnej jest regularne, po każdym gotowaniu, przecieranie jej powierzchni za pomocą wilgotnej gąbki. Wyrobienie sobie takiego nawyku sprawi, że zabrudzenia będą o wiele łatwiejsze do usunięcia. Co więcej, nie będzie konieczne stosowanie droższych, dedykowanych do usuwania silnych zabrudzeń środków. Do codziennego przecierania płyty indukcyjnej wystarczający będzie płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy.

Podstawowe zasady czyszczenia płyty indukcyjnej

Bezapelacyjnie czyszczenie płyty indukcyjnej wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad, które nie tylko przedłużą żywotność urządzenia, ale przede wszystkim zapewnią bezpieczeństwo. Do najistotniejszych kwestii należy zaliczyć:

  1. Każdorazowe odłączenie płyty indukcyjnej. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy sprawdzić, czy urządzenie jest wyłączone. W przypadku kuchenki indukcyjnej bardzo łatwo o poparzenie, dlatego należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Równolegle należy zawsze ściągnąć naczynia, które na niej się znajdują.
  2. Unikanie środków przeznaczonych do innych powierzchni, a także o innym zastosowaniu. Przede wszystkim nie należy stosować wybielaczy zawierających chlor, posiadających właściwości żrące i łatwopalne. Jednocześnie należy unikać stosowania metalowych gąbek szorujących, które mogą skutecznie uszkodzić powierzchnię płyty. Zamiast stosowania skrobaków, polecamy namoczenie zabrudzonego miejsca.
  3. Stosowanie środków dedykowanych lub zalecanych do płyty indukcyjnej. Do codziennego czyszczenia można z powodzeniem stosować płyn do czyszczenia szyb lub płyn o mycia naczyń. Dodatkowo można nanosić i rozprowadzać go przy pomocy miękkiej gąbki, ściereczki z mikrofibry lub po prostu ręczników papierowych. 

Płyta indukcyjna a stopiony plastik

U posiadaczy płyty indukcyjnej o wiele rzadziej dochodzi do pożaru lub przypalenia plastiku, jednak nadal może się to zdarzyć. Warto wiedzieć jak postępować w przypadku roztopionego plastiku, aby maksymalnie zminimalizować straty.

Przede wszystkim usunięcie roztopionego plastiku należy zacząć od razu. Należy wyłączyć płytę indukcyjną i założyć rękawice kuchenne, które zmniejszą ryzyko poparzenia. Wówczas można usunąć gorący wyciek przy pomocy jednostronnego skrobaka. Można także wykorzystać papierowy ręcznik, aby wchłonął pozostałości po nieplanowanym zdarzeniu. Do kompleksowego oczyszczenia płyty należy przystąpić dopiero jak osiągnie pokojową temperaturę. Do momentu wyczyszczenia należy powstrzymać się od dalszego gotowania.

Ocet i soda do czyszczenia płyty

W przypadku trwalszych zabrudzeń i braku jakichkolwiek specjalistycznych środków, warto skorzystać z octu i sody. W pierwszej kolejności należy przetrzeć powierzchnię płyty octem, a następnie wodą, co pozwala zebrać zanieczyszczenia i zgromadzony tłuszcz. W przypadku trwalszych zabrudzeń polecane jest wykorzystanie sody do rozsypania jej na powierzchni płyty i pozostawienia na ok. 15 minut, co ułatwia odrywanie brudu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *