Mycie okien nie należy raczej do przyjemności. Częstym powodem tego jest bezskuteczne polerowanie bez pożądanych efektów, ponieważ na oknach, szczególnie tych starszych, często pozostają trudne do usunięcia smugi. Czy da się łatwo umyć okna bez pozostawiania na nich mało estetycznych smug i jak to zrobić? Podpowiadamy.

mycie_okien

Czym umyć okna bez pozostawiania smug?

Środek do mycia okien ma duże znaczenie nie tylko w usuwaniu brudu, ale też łatwiejszym polerowaniu i nabłyszczaniu bez pozostawiania nieestetycznych smug. W sprzedaży istnieje dużo różnych specyfików, lepszych lub gorszych, które można wybrać, ale nie zawsze dają one zadowalające efekty. Najlepsze środki są te na bazie alkoholu. Nie trzeba się jednak do nich uciekać, aby mieć piękne błyszczące okna bez smug. Wystarczy zastosować znane od lat domowe sposoby, które często przynoszą o wiele lepsze rezultaty. Jednym z nich jest mycie szyb wodą z octem w odpowiednich proporcjach. W tym celu wystarczy wlać do miski wodę, do której dolewa się octu tak, aby stanowił on mniej więcej ¼ objętości wody. Taka mieszanka skutecznie usunie nieczystości z szyb okiennych, a do tego świetnie je nabłyszczy bez pozostawiania smug. Szyby można myć szmatką zamoczoną wcześniej w wyżej opisanej mieszance, po czym wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Można też wodę z octem wlać do butelki ze spryskiwaczem. Wtedy nawet szmatka okaże się zbędna, ponieważ wystarczy sam ręcznik. Inną metodą, którą niektórzy sobie chwalą, jest dodanie do wody zamiast octu, parę kropli gliceryny farmaceutycznej, którą można kupić w aptece za parę złotych. Mało tego, że nabłyszczy okna, to jeszcze zostawi na szybach filtr ochronny, który będzie zabezpieczał przed osadzaniem się kurzu, czy innych zanieczyszczeń.

Kiedy najlepiej myć okna, aby nie pozostały na nich smugi?

Wpływ na to, czy po myciu okien pozostaną na nich smugi, czy nie, mają nie tylko środki, jakich się używa, ale także pogoda i właściwa pora mycia. Niedobrze jest wykonywać te czynności podczas deszczu, czy mrozu, a także w pełnym słońcu. Najlepiej zabrać się za mycie okien w dzień pochmurny lub słoneczny, pod warunkiem, że słońce nie świeci prosto na szyby. Wtedy nie tylko sami będziemy lepiej widzieć okno, ale też nie wystąpią żadne niekorzystne warunki, które mogłyby sprzyjać tworzeniu się smug. Warto jeszcze na koniec dodać, bo może nie dla wszystkich jest to oczywiste, że zanim przystąpimy do mycia szyb, należy umyć okienne framugi. Jeśli zabierzemy się za to w odwrotnej kolejności, czyste już i wolne od smug szyby mogą zyskać nowe, które powstaną podczas mycia ram. Nie da się bowiem, myjąc framugi dokładnie ominąć szyb.

Mycie okien nie musi być nielubianą czynnością, po której pozostają niechciane smugi. Powyżej przedstawione sposoby mogą skutecznie temu przeciwdziałać i przynosić zadowolenie z wykonanej pracy. Jeśli jednak ktoś nie znosi mycia okien, a myśli o ich wymianie wkrótce, może zdecydować się na szyby ze specjalną powłoką, która zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń. Nowością są też szyby samoczyszczące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *