Sprzątanie to dla wielu z nas przykry obowiązek, którego wolelibyśmy uniknąć. Często czujemy, że przez porządki tracimy cenny czas, który moglibyśmy przeznaczyć na relaks lub rozwój osobisty. Efekty tej żmudnej pracy utrzymują się zbyt krótko, by przynosić satysfakcję. Na szczęście istnieją patenty, dzięki którym sprzątanie stanie się dużo łatwiejsze. Dotyczą one nie tylko konkretnych produktów, które możemy wykorzystać, lecz także przyzwyczajeń, które warto wprowadzić w życie. Poznajmy je!

Porządkowanie kabli

Elektroniczne sprzęty, wymagające podłączenia do prądu, są obecne w każdym domu. Na ich kablach z łatwością osiada kurz, który często trudno jest usunąć. Proces sprzątania zdecydowanie ułatwi natomiast przymocowanie kabli na stałe do ścian czy mebli. Dzięki temu bez trudu dotrzemy z miotłą czy odkurzaczem do każdego zakamarka.

Soda oczyszczona i ocet

Preparaty do sprzątania są tymi rzeczami, które najczęściej zapominamy wpisać na listę zakupów. Nie musimy jednak odwoływać porządków, gdy w domu brakuje środków czystości. Zamiast nich wykorzystajmy produkty, które znajdziemy w każdej kuchni: ocet i sodę oczyszczoną. Przy ich pomocy możemy na przykład wyczyścić baterię łazienkową.

Sposób na sierść

Właściciele zwierzaków często borykają się z problemem sierści, gromadzącej się na meblach i na dywanach. Metoda na jej usunięcie jest jednak prostsza, niż mogłoby się wydawać! Wystarczy, że na dłoń założymy gumową rękawiczkę i zdecydowanym ruchem kilka razy przesuniemy nią po kanapie czy wykładzinie.

Użyteczne gadżety

Wielu z nas jest miłośnikami gadżetów, ułatwiających różne sfery życia. Jeżeli chętnie wykorzystujemy je w pracy czy na wakacjach, nie bójmy się sięgać po nie także podczas domowych porządków! Mop parowy czy odkurzacz automatyczny to akcesoria, które przyspieszą sprzątanie lub całkowicie nas w nim wyręczą.

Okna myte w kratkę

Mycie szyb okiennych to prawdziwa syzyfowa praca. Usuwanie smug trwa jeszcze długo po nim. Doskonałym patentem jest natomiast czyszczenie ich w kratkę. Wewnątrz wykonujemy ruchy pionowe, a na zewnątrz – poziome. Tym samym bez problemu zlokalizujemy każdą smugę i pozbędziemy się jej przy pierwszym podejściu.

15 minut każdego dnia

Metoda piętnastu minut sprawi, że cotygodniowe porządki staną się przyjemniejsze a – przede wszystkim – krótsze! Każdego dnia poświęćmy tę krótką chwilę na wyczyszczenie wybranego miejsca w domu. Możemy na przykład umyć kuchenny blat, uporządkować biurko czy posegregować zawartość jednej szuflady.

System motywacyjny

Wprowadzenie w życie efektywnego systemu nagród to kolejny patent na przyspieszenie sprzątania. Wystarczy, że w odpowiedni sposób będziemy się do tego motywować. Doskonałym rozwiązaniem jest zaplanowanie porządków na czwartek lub piątek. W takiej sytuacji nagrodą będzie wolny weekend.

Pielęgnacja dobrych nawyków

Ostatnia z metod, które warto zastosować we własnym domu, to troska o prawidłowe nawyki, które zredukują listę rzeczy do posprzątania. Postarajmy się na przykład odkładać przedmioty na swoje miejsce. Zamiast wieszać ubrania na krześle – włóżmy je do szafy. Przeczytanej książki nie zostawiajmy na stole, ale odłóżmy ją z powrotem na półkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *