Sypialnia jest szczególnym miejscem w każdym domu. To w niej odpoczywamy, regenerujemy się. W sypiali wielu z nas spędza sporo czasu, także w ciągu dnia np., czytając. Sypialnia jest najbardziej intymnym miejscem w całym domu. Jest tylko nasza, najczęściej nie wpuszczamy do niej nikogo z zewnątrz. Odpowiedni nastrój, klimat sypialni można stworzyć właściwym oświetleniem. Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do sypialni?

Czy oświetlenie w sypialni jest ważne?

Światło – gwiazda aranżacji

Kiedy myślimy o zmianie wystroju naszego mieszkania, czy domu większość z nas ma na myśli meble, dekoracje, czy kolor ścian. Często jednak zapominamy o bardzo ważnym elemencie aranżacyjnym, jakim jest oświetlenie. Podobnie jest w sypialni gdzie oprócz wygodnego łóżka, pościeli oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę.

Indywidualne dopasowanie daje gwarancję zadowolenia

To, jakie oświetlenie powinniśmy zainstalować w sypialni  powinno być dostosowane do naszych indywidualnych preferencji. Sposób spędzania czasu w sypialni powinien warunkować, ile, jakiego typu światła będzie nam potrzebne. Inne wymagania będą miały osoby spędzające czas na czytaniu, odmienne osoby, dla których sypialnia pełni także funkcję gabinetu.

Sypialnia – pomieszczenie, które może mieć wiele funkcji

Jeżeli ten pokój wykorzystujemy do czytania książek, czy pracy, dodatkowe punktowe oświetlenie jest niezbędne. Bardzo dobrze w tym wypadku sprawdzają się lampki na szafkach nocnych. Jeżeli w naszej sypialni nie ma szafek, nic straconego, oświetlenie do czytania możemy zainstalować na ścianie, jako kinkiety – symetrycznie po obu stronach łóżka albo jeden  wspólny na środku. Kupując kinkiety, czy lampki zawsze powinniśmy pamiętać, żeby zwrócić uwagę na maksymalną moc żarówki, jaką możemy zamontować. Zbyt słabe oświetlenie nie spełni swojej funkcji. Podczas czytania najkorzystniejsza moc światła to 40W, co w przypadku oświetlenia LED oznacza 470 lumenów, czyli 5-6W.

Oświetlenie górne w sypialni

Centralne oświetlenie jest najczęściej zamontowane  na środku sufitu. Rodzaj lampy, żyrandola, jaki możemy w danym pomieszczeniu zastosować, musimy wybrać biorąc pod uwagę przede wszystkim wysokość pomieszczenia. W pokojach wysokich (powyżej 2,8m) możemy zamontować wiszące lampy. W pomieszczeniach niewysokich najlepiej prezentują się lampy przysufitowe, które nie są montowane w odległości od sufitu np. plafony. Centralny punkt  pozwala oświetlić całe pomieszczenie. Sypialnia najczęściej nie jest dużym pomieszczeniem dlatego jeden centralny punkt świetlny, w zupełności wystarcza do oświetlania całej przestrzeni. Jeżeli pokój jest duży można wtedy zamontować dwa główne punkty świetlne na suficie.

Zróżnicowanie oświetlenie w sypialni

Idealnie, kiedy montując oświetlenie w sypialni, będziemy mieć możliwość regulacji natężenia światła. Zmniejszając i zwiększając moc oświetlenia, będziemy mogli dostosowywać na bieżąco, rodzaj oświetlenia, jaki jest nam aktualnie potrzebny. Dzięki temu sami będziemy mogli ustalać przeznaczenie pomieszczenia w danej chwili, czy będzie to miejsce odpoczynku z książką, domowe biuro, czy miejsce wielogodzinnych rozmów z partnerem.

Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w aranżacji całego domu. Właściwe oświetlenie potrafi jak nic innego podkreślić nastrój, czy walory pomieszczenia. Grą świateł możemy optycznie powiększyć pomieszczenie, dlatego nie powinniśmy lekceważyć znaczenia oświetlenia przy aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *