Każdy dom jest w dużym stopniu odzwierciedleniem oczekiwań i gustu użytkowników. Jeżeli zależy nam na przytulnych i klimatycznych wnętrzach, to warto sięgnąć po inspiracje związane ze stylem rustykalnym, który nawiązuje do natury i wiejskich akcentów. W takich pomieszczeniach od razu można poczuć swobodę, a proste i niezobowiązujące formy zachęcają do relaksu. To jeden z wariantów aranżacyjnych, w których można zachować urok przedmiotów sprzed lat, mających dla nas sentymentalne znaczenie.

Salon w stylu rustykalnym

Charakterystyczne detale w salonie rustykalnym

W rustykalnym salonie zawsze motywem przewodnim jest drewno. Wiele zależy oczywiście od naszej kreatywności, ponieważ naturalną strukturę drewna można wyeksponować na wiele sposobów. Jeżeli jednak w urządzanym pomieszczeniu znajdują się belki konstrukcyjne, to mogą już one stanowić zaczątek do realizowania kolejnych pomysłów aranżacyjnych. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest drewniana podłoga, a w zależności od upodobań domowników w taki sposób mogą być też wykończone ściany oraz sufit. W takich wnętrzach mile widziane są pastelowe kolory, beże i brązy oraz biel. Przestronne i dobrze doświetlone pomieszczenia to także wyznaczniki stylu rustykalnego.

Jakie meble i dodatki do rustykalnego salonu?

Prostota i minimalizm, według których kreowane są często pomieszczenia rustykalne to dążenie do uwzględnienia w przestrzeni niezbędnych mebli i wyposażenia wyróżniającego się wysoką funkcjonalnością. Kiedy wchodzimy do salonu rustykalnego mamy nieodparte wrażenie, że każdy z elementów dobrany został z ogromną skrupulatnością i nic nie znalazło się w nim w sposób przypadkowy. W centralnym miejscu zwykle znajduje się duży stół wykonany z litego drewna oraz wygodne krzesła. W strefie relaksu często można dostrzec stylową sofę lub komfortowy narożnik i drewniany stolik kawowy. W rustykalnym salonie pięknie prezentują się antyczne komody i kredensy, dzięki którym można wyeksponować np. rodzinną porcelanę czy pamiątkowy świecznik. Wspaniałe dopełnienie takiego wnętrza stanowi kominek, przy którym można się ogrzać podczas zimowych wieczorów. 

W rustykalnej aranżacji ogromne znaczenie mają tkaniny. Do salonu możemy wkomponować piękne serwety i obrusy, duże znaczenie ma także wystrój okien. Warto wykorzystać motywy florystyczne, ale także kratkę czy pasy – takie faktury również pasują do rustykalnych pomieszczeń. Wspaniałym akcentem są materiały ozdobione kolorowym haftem. Mogą to być również dodatki z folkowymi wzorami – nie tylko tekstylia, ale także dekoracyjna ceramika. Do przytulnego klimatu wiejskiego będą również przybliżały elementy wykonane z wikliny oraz detale lniane. Jednym z charakterystycznych motywów w rustykalnym salonie może być także ręcznie tkany chodnik, zwykle w przyjemnych odcieniach brązu i beżu.

Ład i harmonia, które panują w salonie rustykalnym mogą się udzielić nie tylko domownikom, ale również zapraszanym gościom. W takich pomieszczeniach odzyskujemy spokój ducha i możemy w pełni delektować się spędzonymi wspólnie chwilami. Powrót do natury działa bez wątpienia kojąco i pozwala zregenerować siły na kolejne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *