Salon otwarty na ogród to marzenie wielu osób. Pozwala on na płynne przejście pomiędzy wnętrzem a zielenią wokół domu, zapewnia staranne doświetlenie pomieszczenia oraz umożliwia codzienne kontemplowanie zachwycających widoków za oknem. Takie rozwiązanie sprawia, że taras staje się przedłużeniem mieszkania, dodatkowo powiększając jego funkcjonalną przestrzeń. Jak urządzić salon z dużymi przeszkleniami skierowanymi w stronę ogrodu?

Salon otwarty na ogród

Duże okna – obowiązkowy element salonu otwartego na ogród

Aby uzyskać efekt salonu otwartego na ogród, powinniśmy zadbać o zastosowanie przeszkleń w jak największym rozmiarze. Duże okna ciągnące się od sufitu aż po podłogę, rozbudowane przejrzyste drzwi przesuwne, a nawet całe ściany z hartowanego szkła pozwolą na zatarcie się granicy pomiędzy wnętrzem a przydomową zielenią. Ich niebagatelną zaletą będzie także skuteczne rozjaśnienie salonu oraz możliwość obserwowania okolicy. Jeżeli chcemy, by rezultat takiego połączenia pozostał estetyczny przez cały rok, musimy pamiętać o doborze odpowiedniej roślinności do ogrodu. Dopilnujmy, by posadzić krzewy oraz drzewa, które również w chłodniejszym sezonie będą zachwycać nas swoją bujną zielenią, zamiast odpychać smutną szarością i widokiem nagich gałęzi.

Estetyczne połączenie wnętrza z przestrzenią poza domem

Niebagatelny wpływ na ostateczny efekt aranżacji salonu otwartego na ogród ma optymalne połączenie posadzek w obu tych strefach. Spójne przejście podłóg wewnątrz i na zewnątrz budynku pozwoli łatwiej stworzyć wrażenie roślinności przenikającej do środka pomieszczenia. Powinniśmy wybrać pokrycie wykonane z tych samych materiałów – w tym celu doskonale nada się drewno egzotyczne, które jest elegancką ozdobą domu, jednocześnie odporną na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Jeżeli jednak nie możemy użyć identycznego produktu w salonie i tarasie, zadbajmy przynajmniej, by posadzka w obu strefach nawiązywała do siebie kolorem, fakturą czy widocznym na niej wzorem.

Spójna aranżacja salonu i przydomowego tarasu

Gdy etap budowlano-remontowy jest już za nami, nadszedł czas, abyśmy odpowiednio urządzili salon otwarty na ogród. Zarówno wewnątrz budynku, jak i na tarasie powinniśmy zastosować meble i dodatki w tym samym nurcie. Jeżeli więc nasz dzienny pokój zaaranżowaliśmy w modnym stylu skandynawskim, tuż za oknem umieścimy zestaw krzeseł lub narożnik ze stołem, wykonane z naturalnego drewna i poduch w odcieniach bieli, beżu i szarości. Jeśli natomiast domowy salon wykończyliśmy zgodnie z trendem minimalistycznym, na tarasie ustawmy komplet ogrodowy z technorattanu lub metalu połączonego ze szkłem. Aby jeszcze mocniej podkreślić związek wnętrza z ogrodem, zlokalizujmy na zewnątrz elementy tekstylne – poduszki, koce do okrycia w chłodniejszy wieczór, dywanik pod nogi czy zwiewne zasłony, chroniące przed owadami i wzrokiem sąsiadów. Możemy również umieścić na tarasie donice z kwiatami oraz lampy o wyglądzie imitującym domowe żyrandole lub kinkiety.

Salon otwarty na ogród to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które pozwala obcować z naturalną, dobrze nastrajającą zielenią każdego dnia. Aby cieszył on nasze oczy oraz zachwycał odwiedzających gości, pamiętajmy o jego starannym urządzeniu. Duże, nieosłonięte okna, spójne wykończenie podłogi oraz meble i dodatki w tym samym stylu sprawią, że ogród stanie się przedłużeniem wnętrza, w którym przyjemnie spędzimy czas zarówno wypoczywając, jak i spełniając się zawodowo w trakcie pracy zdalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *