Rekuperacja – czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jest coraz chętniej montowana w budynkach mieszkalnych. Oparta o starannie zaprojektowany system dystrybucji powietrza, pozwala na znaczące ograniczenie rachunków za ogrzewanie. Jakie są najważniejsze korzyści z posiadania rekuperacji w domu?

rekuperacja w domu

Oszczędność na ogrzewaniu

Głównym powodem, dla którego inwestorzy decydują się na montaż rekuperacji, jest oszczędność na ogrzewaniu. W obiektach wyposażonych w tradycyjną wentylację grawitacyjną dochodzi do znacznej ucieczki ciepła. W domach, w których zastosowano nowoczesną mechaniczną wentylację, ogrzane powietrze jest odzyskiwane, filtrowane i ponownie dystrybuowane do pomieszczeń, zmniejszając konieczność ich dogrzewania. W dobrze ocieplonym budynku rekuperacja potrafi obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie nawet o połowę, a cały koszt jej wykonania może zwrócić się już w ciągu roku.

Czystszy mikroklimat we wnętrzach

Wentylacja mechaniczna jest zaopatrzona w system zaawansowanej filtracji, odpowiedzialnej za oczyszczanie powietrza. Dzięki niemu możemy przebywać w mikroklimacie pozbawionym alergenów, pyłów oraz wszelakich drobnoustrojów. Ograniczone zostaje także ryzyko rozwojów grzybów i pleśni, które negatywnie wpływają na ludzki organizm. Poprawia to nasz ogólny komfort życia oraz samopoczucie, będąc szczególnie istotnym wsparciem dla osób z alergią i chorobami układu oddechowego. Staranne filtrowanie powietrza powoduje również, że we wnętrzach unosi się i osiada mniej kurzu – co sprawia, że rzadziej musimy przystępować do sprzątania.

Ochrona przed smogiem

Rekuperacja jest szczególnie przydatna w domach usytuowanych na obszarach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Wyposażona w filtry klasy G4, zatrzymuje od 50 do 90 % większych zanieczyszczeń. Możemy również zdecydować się na zainstalowanie filtra F7, który skutecznie oczyszcza powietrze ze smogu. Ten czerwony filtr zatrzymuje 90-95% głównego składnika smogu, czyli pyłu PM10. Dodatkowo eliminuje on 80-85% pyłu PM2.5 oraz 70-75% najdrobniejszego pyłu PM1. W konsekwencji nawet w centrum miasta czy na obszarze przemysłowym możemy korzystać ze świeżego i zdrowego powietrza w mieszkaniu.

Optymalny komfort i samopoczucie domowników

Posiadając w swoim domu rekuperację, nie musimy martwić się o regularne wietrzenie pomieszczeń. Brak konieczności otwierania okien sprawia, że do wnętrza nie dostają się niepożądane owady, a także kurz, zanieczyszczone powietrze i hałas. Wyeliminowany zostaje również problem groźnych przeciągów, które są wyjątkowo niekorzystne dla ludzkiego zdrowia. Dzięki rekuperacji możemy funkcjonować w czystym i świeżym mikroklimacie o optymalnej temperaturze. Powoduje to, że możemy cieszyć się znacznie lepszym zdrowiem, rzadziej zapadając na infekcje, nie uskarżając się na bóle głowy oraz skuteczniej się wysypiając.

Rekuperacja w domu niesie za sobą liczne korzyści. Pomaga w znaczącym ograniczeniu wysokości rachunków za ogrzewanie, zapewniając jednocześnie zdrowy i czysty mikroklimat. Dzięki temu bieżąca eksploatacja budynku będzie dla nas bardziej komfortowa, a jego utrzymanie – także o wiele tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *