Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem każdej posesji. Nie tylko pełni funkcję praktyczną i zabezpiecza przed przedostaniem się na jej teren niepowołanych osób oraz chroni przed wzrokiem przechodniów, ale także jest elementem dekoracyjnym, na który w pierwszej kolejności zwracają goście. Ogrodzenie powinno więc być dobrze przemyślane, aby było praktyczne i funkcjonalne, a także tworzyło razem z elewacją domu oraz otaczającym go ogrodem spójną całość, która będzie ze sobą współgrała.

Klasyczne płoty drewniane

Ogrodzenia wykonane z drewna są jednymi z najchętniej wybieranych, głównie ze względu na to, że pasują one praktycznie do każdego stylu. Dobrze prezentują się zarówno do ogrodzenia domów w mieście, jak i na wsi. Nadają całości przytulnego, ciepłego charakteru. Najczęściej płoty budowane są z drewna świerkowego, sosnowego lub modrzewiowego. Można jednak także spotkać się ogrodzeniem wykonanym z drewna egzotycznego, takiego jak merbau, tatajuba czy massaranduba. Najbardziej klasycznym rodzajem ogrodzenia drewnianego są płoty składające się ze sztachet. Obecnie stosuje się go głównie do otaczania powierzchni rustykalnych lub domków letniskowych. Sztachety są mocowane pionowo na specjalnych przęsłach, a następnie umieszczane na drewnianych lub betonowych słupkach wkopanych do ziemi. Prezentują się one bardzo uroczo, ale trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, że ogrodzenie sztachetowe nie zapewnia dobrej ochrony, zwłaszcza, gdy są one rozstawione rzadko. Naturalne drewno musi być także regularnie pielęgnowane i impregnowane, aby ochronić je przed szkodliwym działaniem wilgoci i warunków atmosferycznych.

Nowoczesne ogrodzenia panelowe

Dla osób ceniących sobie bardziej praktyczne rozwiązania oraz pragną posiadać płot, który nie będzie wymagał częstej pielęgnacji najlepszym rozwiązaniem jest ogrodzenie panelowe. Są to gotowe elementy wykonane najczęściej z ocynkowanej stali pokrytej powłokami antykorozyjnymi. Wielbiciele materiałów naturalnych mogą zdecydować się na panele drewniane, ale podobnie jak w przypadku płotów sztachetowych wymagają odpowiedniej impregnacji. Panele ogrodzeniowe stalowe wykonane z dobrej jakości drutu są bardzo wytrzymałe na zniszczenia oraz warunki atmosferyczne. Są także odporne na działanie wilgoci i korozji, która mogłaby uszkodzić i osłabić jego strukturę. Ich zaletą jest także estetyczny wygląd oraz duża przepuszczalność światła, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich posesji. Nie tworzą wrażenie zamkniętej i ograniczonej przestrzeni. Pasują zarówno do nowoczesnej, minimalistycznej architektury, jak i do bardziej klasycznego stylu. Takie ogrodzenie można obsadzić krzewami pnącymi, które rosnąc będą opierały się na ogrodzeniu tworząc ciekawe i oryginalne dekoracje. Ogrodzenie wykonane z paneli można także urozmaicić poprzez dodanie do niego podmurówki betonowej lub modnych w ostatnim czasie gabionów. Są także chętnie wybierane przez fakt, że na rynku dostępne są panele w różnych kolorach, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do odcienia elewacji domu.

Ogrodzenie panelowe posesji

Wybór ogrodzenia jest bardzo ważną kwestią, ponieważ stanowi ono wizytówkę całego domu. Jest to także inwestycja na lata, ponieważ częsta wymiana całego ogrodzenia może być dość kłopotliwa. Przed dokonaniem wyboru warto rozważyć wszystkie wady i zalety każdego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *