Materac to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia sypialni. Odpowiada on za wygodny i regenerujący wypoczynek, stąd jego optymalny dobór jest niezwykle ważny. W sprzedaży dostępne są różnorodne modele, posiadające nieco odmienne cechy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując nowy materac do sypialni?

Materac do sypialni

Materiał, z jakiego wykonano materac

W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy zróżnicowane wersje materacy, spośród których bez trudu dobierzemy egzemplarz idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Obecnie największą popularnością cieszą się modele ze sprężynami – bonellowe lub kieszeniowe. Zapewnią one doskonały komfort wypoczynku, cechują się wydłużoną trwałością, a ich konstrukcja sprawia, że poszczególne partie ciała są optymalnie podparte. Wiele osób decyduje się również na nowoczesne materace piankowe, wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Są one wyjątkowo wygodne, bezpieczne dla alergików, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza oraz skuteczne odwzorowanie kształtu ciała. W sprzedaży oferowane są także materace lateksowe o właściwościach przeciwgrzybicznych i antybakteryjnych, wysokim stopniu trwałości oraz znacznym poziomie wygody.

Twardość materaca

Prócz materiału, z jakiego wyprodukowano materac, równie istotna jest jego twardość. Powinna ona być dopasowana do naszej wagi oraz pozycji, w jakiej zazwyczaj śpimy. Jeżeli preferujemy spanie na boku, materac powinien być raczej miękki, dopasowując się do krzywizn naszego ciała. Jeśli natomiast wypoczywamy najczęściej na plecach i brzuchu, nasze potrzeby doskonale spełni egzemplarz o wyższym stopniu twardości. Jakie propozycje powinniśmy rozważyć podczas zakupu nowego materaca?

  • Wersja o twardości H1 będzie odpowiednia dla dzieci oraz dorosłych o masie ciała poniżej 60 kg.
  • Twardość H2 zapewni optymalny komfort osobom ważącym pomiędzy 50 a 80 kg.
  • Materac H3 będzie wskazany dla użytkowników o wadze około 80-100 kg.
  • Produkt o twardości H4 będzie idealny dla osób o masie powyżej 100 kg.
  • Materac H5 powinien znaleźć się w sypialni użytkownika, którego waga oscyluje w granicach 150 kg.

Jeżeli zależy nam na wysokim komforcie wypoczynku, pamiętajmy także o dopasowaniu rozmiaru materaca do ilości użytkowników oraz ich potrzeb. Jak wybrać najlepszy model pod kątem tych parametrów?

Rozmiar materaca

W naszej sypialni korzystamy z łóżka pojedynczego? W takim wypadku powinniśmy zdecydować się na materac o minimalnej szerokości 70 cm; przy czym najwięcej osób wybiera standardowy wymiar 90 cm, pasujący do większości modeli mebli sypialnianych. Jeśli śpimy na łóżku podwójnym, absolutnym minimum będzie materac o szerokości 140 cm. Jeżeli metraż pomieszczenia na to pozwala, możemy zakupić model szeroki na 160, 180 lub nawet 200 cm, który zapewni nam znaczną ilość miejsca do niezakłóconego wypoczynku we dwoje. Długość materaca powinna wynosić co najmniej 20 cm więcej, aniżeli nasz wzrost. Jednocześnie w sprzedaży standardowo oferowane są modele o długości 200 cm, które są odpowiednie do typowych łóżek pojedynczych i podwójnych.

Prawidłowo dobrany materac do sypialni to element odpowiedzialny za nasz komfort, zdrowy sen i dobre samopoczucie. Należy dopasować go przede wszystkim do własnego wzrostu, wagi oraz indywidualnych preferencji dotyczących wygody. Takie działanie sprawi, że każdego dnia wstaniemy wypoczęci i pełni energii, a problem bólu kręgosłupa wywołanego nieodpowiednim materacem odejdzie w zapomnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *