Mało kto spośród nas jest w stanie znieść obecność insektów w mieszkaniu. Choć w większości są one pożyteczne dla środowiska, niekoniecznie są mile widziane we wnętrzach domów. Pojawiają się nie wiadomo skąd, a ich wytępienie zajmuje wiele pracy i czasu. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą nam szybciej i wygodniej pozbyć się nieproszonych insektów oraz zniechęcić je do powtórnego przybycia. Po jakie metody warto sięgnąć, jeśli w mieszkaniu zobaczymy mrówki, pchły bądź karaluchy?

insekty domowe

Przyprawy i środki chemiczne na mrówki

Mrówki to często spotykane, a zarazem mocno uciążliwe insekty domowe. Jeżeli pojawią się w naszym mieszkaniu, powinniśmy odnaleźć ich gniazdo, które zalejemy wrzącą wodą lub spryskamy specjalnym aerozolem. W miejscach, w których mrówki wchodzą do domu, możemy rozsypać cynamon, majeranek lub proszek do pieczenia. Odpowiednia będzie także sól, mięta, liście pomidorów czy ocet. Jeżeli domowe środki nie zadziałają, w sprzedaży znajdziemy profesjonalne preparaty chemiczne w formie płytek, żelu, proszków lub aerozoli.

Terpentyna i amoniak na pchły

Jeżeli w naszym domu mieszka kot lub pies, może zdarzyć się, że przyniesie on na sobie pchły. Te insekty często przebywają w szczelinach podłogi, stąd wskazane jest jej staranne odkurzenie, wyszorowanie gorącą wodą z chlorkiem, a po wyschnięciu – nasmarowanie terpentyną. Jeżeli pchły zalęgły się pomiędzy deskami na strychu, odkurzmy je i umyjmy czystym amoniakiem, natomiast w szpary wsypmy naftalinę. Aby zniechęcić owady do powtórnego pojawienia się, zabezpieczmy dom za pomocą aromatycznej dzikiej mięty, płatków róż lub liści paproci.

Dwusiarczek węgla na karaluchy

Karaluchy to owady wyjątkowo ciężkie do wytępienia. Podstawą w walce z nimi jest usunięcie wszelkich znajdujących się na wierzchu resztek żywności oraz zatkanie dziur, którymi insekty mogą dostawać się do domu. Aby pozbyć się karaluchów, możemy sięgnąć po dedykowane do tego celu środki w sprayu, żelu lub oprysku. Skuteczną, lecz wymagającą starannego zabezpieczenia metodą jest gazowanie wnętrza dwusiarczkiem węgla. Gdy te sposoby zawiodą, pozostanie nam profesjonalna dezynsekcja wykonywana przez wyspecjalizowaną firmę.

Lawenda i skórka cytryny na mole

Mole to insekty, które mogą poczynić szkody w naszej garderobie lub książkach. Jeżeli zauważymy larwy owadów, konieczne będzie ich usunięcie oraz dokładne wyprasowanie ubrań. W szafie możemy umieścić zawieszkę z lawendą lub skórką cytryny, a także aromatyczne kadzidełka czy mydełko zapachowe. W sytuacji, gdy insekty są obecne książkach, skutecznie zniechęcimy je zapachem cynamonu i goździków.

Miód na rybiki

W wilgotnych miejscach w mieszkaniu mogą pojawić się rybiki, żywiące się klejem do tapet i płytek, a także cukrem. Aby je zlikwidować, na podłodze połóżmy kawałek kartonu posmarowanego miodem i pozostawmy go tak na noc. Insekty zwabione zapachem przykleją się do tektury, a my będziemy mogli łatwo usunąć je z łazienki.

Insekty w domu potrafią znacząco uprzykrzyć nam życie. W wielu przypadkach zlikwidujemy je za pomocą środków dostępnych w każdej kuchni czy warsztacie. Jeżeli jednak domowe sposoby nie skutkują, możemy sięgnąć po specjalistyczne, gotowe preparaty bądź skorzystać z usług firmy dezynsekcyjnej. Pamiętajmy jedynie, że metody te będą niewskazane w mieszkaniu, w którym przebywają domowe zwierzęta oraz małe dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *