Wybór nowych okien do domu to ważny aspekt każdej inwestycji – zarówno budowy, jak i remontu związanego z wymianą starej stolarki. W branżowych salonach oferowane są dziesiątki rozwiązań, a wybór optymalnego modelu okien może sprawić nam wiele trudności. Istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą w doborze najlepszego produktu. Czym kierować się przy zakupie okien do domu?

Zakup okien do domu

Materiał, z którego wykonano okna

Obecnie najpopularniejszym typem okien są modele plastikowe. Wykonane z PCV, są niedrogie, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz łatwe w bieżącej konserwacji. W ostatnich latach do łask wracają również okna drewniane. Oferują one podobne parametry, jak wersje z plastiku, dodają budynkowi prestiżu, a ich wygląd jest wyjątkowo estetyczny. Część osób decyduje się również na okna aluminiowe. Choć są one stosunkowo drogie, gwarantują także doskonałą trwałość, niską wagę oraz dużą sztywność, pozwalającą na zastosowanie szyb o znacznym rozmiarze.

Izolacyjność okien

Większość inwestorów pragnących uzyskać maksymalną energooszczędność budynku, zwraca dużą uwagę na izolacyjność okien. Jest ona definiowana przez dwa współczynniki: przenikania ciepła U oraz przepuszczalności energii cieplnej g. Pierwszy z nich, wyrażany jednostką W/m2K, mówi o ilości ciepła przenikającego przez szybę w ciągu godziny. Powinien być on jak najniższy – obecnie jego wartość nie może być większa niż 1,6 W/m2K. Drugi z czynników informuje o przepuszczalności energii słonecznej do wnętrza. Im będzie on wyższy, tym pomieszczenia szybciej nagrzeją się zimą za pośrednictwem promieni słonecznych, a zarazem latem mogą one generować problemy z przegrzewaniem się.

Ilość szyb i wypełnienie przestrzeni między nimi

Jeszcze kilkanaście lat temu większość okien posiadała jedynie dwie tafle. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na modele trzyszybowe, które cechują się wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Są one droższe w zakupie, doskonale sprawdzając się w domach pasywnych i energooszczędnych, a zarazem nie przynosząc opłacalnych korzyści w budynkach słabo ocieplonych. Ważnym zagadnieniem jest również wypełnienie przestrzeni między szybami. Do tego celu stosuje się najczęściej jeden z gazów szlachetnych – argon, krypton lub ksenon. W przeciwieństwie do powietrza, gaz poprawia parametry izolacyjne okien, zapobiega ich parowaniu od wewnątrz oraz skutecznie tłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Ciepły montaż okien

Ostatnim, ale nie mniej ważnym zagadnieniem jest ciepły montaż okien. Nawet przeszklenia o najwyższej jakości mogą nie zapewnić nam optymalnej izolacyjności, jeśli nie zostaną one odpowiednio zamocowane. W trakcie ciepłego montażu okna wysuwane są w warstwę ocieplenia – eliminuje to możliwość powstania mostków termicznych wokół ich ramy. Możemy również zdecydować warstwową instalację, będącą pewną alternatywą dla ciepłego montażu. Polega ona na osadzeniu ram okiennych w murze z użyciem termoizolacyjnej pianki PUR, zabezpieczonej dodatkowo folią paroszczelną od wewnątrz oraz taśmą paroizolacyjną od zewnątrz.

Zazwyczaj kupując nowe okna do domu, będziemy z nich korzystać przez kolejne 30-40 lat. Z tego względu warto starannie dobrać ich parametry, odpowiadające za energooszczędność i wygodę użytkowania. Wysokiej jakości materiał, optymalne współczynniki i prawidłowy montaż sprawią, że przeszklenia będą skutecznie izolować wnętrze budynku, a zarazem nie stracą swoich właściwości wraz z upływem czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *