Zielone dachy wbrew pozorom wcale nie są nowością na rynku budowlanym. Chociaż w Polsce ten trend może wydawać się innowacyjny, tak naprawdę jest to swego rodzaju powrót do przeszłości. Domy kryte zieloną roślinnością od setek lat doskonale sprawdzają się między innymi w krajach nordyckich. Jakie czynniki przesądzają o ich międzynarodowym sukcesie? Dlaczego warto pomyśleć o zainstalowaniu takiego dachu podczas budowy własnego domu? Przyjrzyjmy się poniższym argumentom.

zielony dach

Montaż zielonego dachu to wyraz troski o środowisko

W dzisiejszych czasach troska o środowisko naturalne to coś więcej niż tylko chwilowa moda. Coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę, że świadomość ekologiczna to jedyny sposób na zapewnienie ciągłości ludzkiego gatunku. Zaczynamy więc uważniej segregować śmieci, ewoluują też nasze wybory żywieniowe. Dobre nawyki możemy przenieść również na inne sfery życia, w tym także budownictwo. Zielony dach jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ochrony środowiska. Zatrzymuje on wodę deszczową, która po opadach w większości trafia z powrotem do atmosfery zamiast do kanalizacji. Roślinność to również swoisty filtr powietrza, którego tak potrzebujemy szczególnie w miastach, zmagających się z problemem smogu.

Ukojenie podczas upałów

Kolejna niezwykle ważna korzyść, wynikająca z podjęcia decyzji o zamontowaniu zielonego dachu, to orzeźwienie w czasie letniej fali upałów. W naszej szerokości geograficznej lato w zatłoczonej metropolii potrafi porządnie dać się we znaki. Nawet najwięksi entuzjaści wysokich temperatur narzekają wówczas na trudności w codziennym funkcjonowaniu. Obecna na dachu roślinność w naturalny sposób przyczynia się natomiast do odczuwalnego ochłodzenia najbliższego otoczenia.

Wieloletnia inwestycja

Nie ma się co oszukiwać – w przypadku tak dużej inwestycji, jak budowa domu, często liczy się każdy grosz. W tym przypadku warto myśleć jednak przyszłościowo. Pamiętajmy, że zielony dach to lokata długoterminowa. Posadzone na nim rośliny działają jak bariera ochronna, osłaniając dachowe pokrycie od nieprzychylnych czynników atmosferycznych w postaci zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur czy silnych opadów deszczu. Co więcej, ten rodzaj dachu jest również odporny na procesy erozyjne. W przeciwieństwie do tradycyjnych dachówek zostanie z nami naprawdę na długo.

Życie bliżej natury

Miejski krajobraz coraz częściej porównywany jest do betonowej pustyni. Parki i zielone skwery stopniowo ustępują miejsca nowym osiedlom, biurowcom i centrom handlowym. Mieszkańcy dużych miast sami muszą więc zatroszczyć się o zachowanie równowagi pomiędzy naturą a cywilizacją. Jeżeli mieszkamy w domu, zadbajmy o to, by był on jak najbardziej ekologiczny. Zielony dach to przyjemny śpiew ptaków, który umili chwile spędzane w ogrodzie. To możliwość doświadczania natury na co dzień, a nie tylko podczas weekendowych wycieczek za miasto.

Względy estetyczne

Zostawmy na moment argumenty odwołujące się do kwestii praktycznych i przyznajmy sobie szczerze – zielone dachy są po prostu ładne. Ich estetyka może być głównym powodem, dla którego w przyszłości zdecydujemy się właśnie na naturalny surowiec budowlany. Warto wspomnieć także o znanej od lat prawdzie, iż zielony kolor działa na nas uspokajająco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *