Farbowanie odzieży, czy tekstyliów to ciekawy pomysł na zmianę wystroju wnętrza, czy zawartości garderoby niedużym kosztem. Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania jest to, że zyskujemy dzięki temu możliwość pełnego zrealizowania swojej wizji – uzyskania dokładnie takiego koloru, jaki sobie wymarzyliśmy. Bardzo łatwo można zabarwić tkaniny przy pomocy farby bez gotowania – jak przeprowadzić farbowanie krok po kroku?

Barwienie tkanin

Jakie tkaniny można barwić farbą bez gotowania?

Jedną z popularnych metod farbowania, jest barwienie tkanin bez gotowania. Jest to proces, który przeprowadza się w temperaturze od 30 do 60 stopni Celsjusza. W przypadku farb bez gotowania można zabarwić len, wiskozę, bawełnę, stylon, trykotaż oraz tkaniny mieszane, jednak z zastrzeżeniem, że udział włókien syntetycznych nie może być wyższy niż połowa składu tkaniny. Jeżeli decydujemy się jednak na farbowanie tkanin z wyższą zawartością włókien sztucznych, musimy liczyć się z tym, że im jest ich więcej, tym wybrany przez nas odcień będzie mniej intensywny.

Przygotowanie materiału do farbowania

Należy pamiętać, że tkanina, którą chcemy ufarbować, musi być czysta, powinniśmy się także pozbyć plam, jeżeli są. Kiedy jednak barwimy tkaninę z powodu zabrudzeń, których nie możemy usunąć, należy pamiętać, że jasne barwy ich nie przykryją, najprawdopodobniej zabrudzenia nadal będą widoczne, w takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na ciemne odcienie, na których zmiany koloru, jakie pojawiają się przy powstaniu plam, nie są aż tak widoczne, jak w przypadku pastelowych, jasnych barw. Proces farbowania rozpoczynamy od namoczenia tkaniny, którą zamierzamy ufarbować w misce z ciepłą wodą. Kiedy materiał przygotowywany do barwienia moczy się, w międzyczasie przygotowujemy około litra wrzątku, w którym będziemy rozpuszczać farbę – przed dodaniem barwnika do tkanin do wody wrzucamy do niej dwie garście soli kuchennej.

Farbowanie ręczne

W tym przypadku najlepiej wybrać naczynie wykonane z emalii. Jego wielkość musi być odpowiednia do powierzchni tkaniny, którą będziemy farbować – materiał musi swobodnie namoczyć się w całości. Kolejnym krokiem jest podgrzewanie naczynia aż do uzyskania temperatury od 30 do 60 stopni Celsjusza. Po ufarbowaniu tkaniny płuczemy ją tak długo w czystej wodzie, aż woda stanie się czysta.

Farbowanie w pralce

Drugim sposobem, który pozwoli na uzyskanie pożądanej barwy, jest farbowanie tkanin w pralce. Przygotowanie tkaniny i roztworu przebiega tak samo jak w przypadku barwienia ręcznego, jednak pozostałe kroki są znacznie łatwiejsze. Farby Rekol nie niszczą pralki, można je bez obaw stosować w ten sposób. Namoczoną wcześniej tkaninę umieszczamy w bębnie pralki, do której wcześniej wlaliśmy roztwór wodny farby i soli. W przypadku środka bez gotowania wybieramy program, w którym temperatura nie przekracza 600C, nie jest też niższa niż 300C. Kiedy farbujemy odzież, bardzo ważne jest, by nie kończyć cyklu wirowaniem, lub wybrać to na najniższych obrotach.

Po przeprowadzeniu farbowania najlepiej wysuszyć tekstylia naturalnie – niezalecane jest suszenie tkanin po farbowaniu w suszarce bębnowej. Należy pamiętać, że ekspozycja materiału na silne działanie promieni słonecznych może spowodować, że barwnik wyblaknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *