Jadalnia jest ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Stanowi miejsce rodzinnych spotkań i spożywania posiłków w gronie najbliższych, a nierzadko służy także do pracy. Aby była ona komfortowa i estetyczna, warto wybrać do niej wygodne krzesła i odpowiedni stół, będący jej centralnym punktem. O czym powinniśmy pamiętać, kupując ten ważny mebel?

Jaki stół do jadalni?

Popularne modele stołów do jadalni

W sprzedaży dostępne są różnorodne kształty stołów, które należy dobrać do wielkości pomieszczenia i własnych upodobań. Jeżeli nasza jadalnia jest niewielka, najlepiej sprawdzi się w niej okrągły stół, który pozwoli na wygodne spożywanie posiłku czterem lub sześciu osobom, a zarazem wizualnie poprawi proporcje wnętrza. W nieco większych pomieszczeniach ustawmy stół kwadratowy, który jest wyjątkowo funkcjonalny, a jednocześnie doskonale wpisze się w aranżację mniej ustawnej jadalni. Rozważmy tutaj model z możliwością rozkładania – przydatną, jeżeli często przyjmujemy gości i potrzebujemy większej powierzchni blatu. W dużych wnętrzach najlepiej będzie prezentować się stół prostokątny, odpowiedni dla 6, 8 a nawet 10 osób. Pozwoli on na komfortowe posilanie się, a w razie potrzeby – także pracę czy odrabianie lekcji. Pamiętajmy jednak, że dużą rolę ma tu także rozmiar mebla. Jakie wymiary stołu do jadalni będą warto wybrać?

Optymalny rozmiar stołu

Rozmiar stołu zależy w głównej mierze od ilości osób z niego korzystających oraz wielkości pomieszczenia. Taki mebel przede wszystkim powinien być odpowiednio wysoki. Standardowe oferowane w sprzedaży modele posiadają blat na wysokości około 75 cm – jest to wartość optymalna, pozwalająca wygodnie jeść czy pracować przy stole. Prócz samej wysokości ważny jest także rozmiar blatu. Kupując stół okrągły dla czterech osób, wybierzmy model o średnicy co najmniej 90 cm, a dla 6 użytkowników – 110 cm. W przypadku blatu prostokątnego lub kwadratowego, dla czterech domowników najlepiej sprawdzi się stół długi na 140 cm, dla 6 osób – na 160 cm, a dla 8-10 użytkowników – 180-200 cm.

Materiał, z jakiego wykonano stół

Kolejnym aspektem, jaki powinniśmy rozważyć wybierając stół do jadalni jest materiał, z jakiego wykonano mebel. Ma on decydujący wpływ na jego trwałość, wygląd, a zarazem cenę. Obecnie najbardziej popularne są modele z płyty MDF lub wiórowej, pokrytej laminatem. Są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie średnio trwałe i stosunkowo powtarzalne, stąd nie sprzyjają one oryginalnym aranżacjom wnętrza. Sporym zainteresowaniem cieszą się także stoły z naturalnego drewna. Choć są one ciężkie i dość drogie, charakteryzują się doskonałą trwałością, możliwością renowacji, jak również eleganckim i ponadczasowym designem. W sprzedaży zobaczymy także modele ze szkła. Decydując się na taki rodzaj stołu, wybierzmy mebel z hartowanego szkła, który będzie bezpieczny w codziennym użytkowaniu. Pamiętajmy także, że będzie on wymagał regularnego czyszczenia, gdyż na szklanych blatach wyjątkowo mocno widać kurz i odciski palców.

Stół do jadalni to centralny element tego pomieszczenia o wszechstronnym zastosowaniu. Odpowiednio duży i wykonany z dobrej jakości materiałów, będzie funkcjonalnym i dekoracyjnym meblem, umożliwiającym wygodną eksploatację przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *